Най-добрите храни за зимата

( Votes )
Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
 altМного хора не знаят какво да ядат през зимния сезон и в крайна сметка се хранят с нездравословни храни. Много от тях в крайна сметка избягват здравословните сезонни храни и консумират големи количества храни, които водят до напълняване.
 
Със смяната на сезоните настъпват и промени в начина на живот. Промяната на хранителните навици в зависимост от сезона помага на организма да остане здрав. Това може да ви предпази от разболяване през зимата.
 
Научно е доказано, че студеният сезон поддържа тялото здраво и увеличава силата на храносмилателната система. Поради ниските температури на околната среда човешкото тяло консумира повече топлина, която е форма на енергия. Така всеки човек ще се нуждае от повече енергия през зимния сезон, което кара хората да консумират повече храна. Въпреки това е препоръчително да се консумират храни, които осигуряват енергия, но съдържат малко калории. Освен това трябва да спазвате балансиран хранителен режим, за да избегнете дисбаланс и недостиг на витамини.

Риба

Витамин D се произвежда от организма, когато е изложен на слънчева светлина. Смята се, че недостигът му през зимните месеци е една от причините за сезонното афективно разстройство. Изследователите са потвърдили, че в рибата има високи нива на витамин D, който може да помогне за облекчаване на тези състояния чрез увеличаване на количеството на серотонина (един от невротрансмитерите, отговорни за настроението).

altКисело мляко с живи млечнокисели бактерии

Натуралното кисело мляко съдържа живи култури млечнокисели бактерии, които помагат за укрепване на имунната система. Те са полезни за поддържане на бактериалния баланс в червата и за предотвратяване на свръхрастежа на гъбичките кандида. Натуралното кисело мляко се препоръчва и заради благоприятното му въздействие върху общото здравословно състояние.

Чесън

Специалистите наскоро откриха, че чесънът предотвратява появата на много заболявания, особено настинките и грипа, които се появяват през зимата. Това се дължи на алицина - вещество, съдържащо се в чесъна, което може да стимулира производството на бели кръвни клетки, които се борят с инфекциите. Важното е да ядете чесъна смачкан, за да се възползвате напълно от качествата му.

Бобови растения

Семейството на бобовите растения включва много тестени растения като боб, леща, грах и др. Те трябва да са сред съставките на богатите зимни рецепти, тъй като са богати на важни хранителни вещества. Вкусът им е много приятен, а след консумацията им бързо се появява продължително чувство на ситост.

Зеле

Зелето е храна, която може да бъде включена в дневното меню по всяко време, тъй като е нискокалорична, но много богата на хранителни вещества. То е важен източник на витамин А и съдържа естествени фитохимикали като лутеин и зеаксантин, които са необходими за поддържане на здравето на очите. Съществуват няколко разновидности на зелето, включително кейл или колард. Всички видове зеле са богати на витамин С, фолиева киселина, желязо, магнезий, бета-каротин и фитохимикали.
 
Зелето може да се приготвя под формата на салати, ястия или да се добавя към горещи супи, които могат да се консумират по всяко време с удоволствие през студения сезон.

altФъстъци

Лешниковите ядки са богати на антиоксиданти. Те са затоплящи организма храни. Те са отличен източник на витамин Е и В3. Освен това, като източник на мононенаситени мазнини, те се препоръчват за здравето на сърцето.

Пълнозърнести храни

Пълнозърнестите храни включват пшеница, ечемик, овес и ориз. Отдавна е известно, че те са от съществено значение за доброто функциониране на храносмилателната система и здравото сърце, както и за поддържането на нивата на глюкоза в кръвта в нормални граници, а пълнозърнестите храни са богати на витамин В12. Този витамин помага за предотвратяване на депресия - състояние, което често се появява през късите и мрачни зимни дни.

Тиква

Тиквата е с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на калории. Това е обилна храна, която може да се консумира в студеното време, без да се притеснявате прекалено много за напълняване. Тя е добра алтернатива за детокс или отслабващи процедури, които следвате след зимните празници. Сокът от тиква е богат на бета-каротин и витамин Е - вещества, които понижават риска от предизвикване на заболявания - от рак до сърдечносъдови болести.

Нар

Сокът от нар е богат на антиоксиданти. Само една чаша дневно от този сок помага в борбата със свободните радикали и предотвратява отлагането на лош холестерол по стените на артериите, причиняващ сърдечносъдови заболявания. Сокът от нар също така подобрява притока на кръв при хора със заболявания на миокарда. Наслаждавайте се на сока от този плод през зимата!

altЦитрусови плодове

Зимата е сезонът на свежите цитрусови плодове. Портокалите са пълни с витамин С. Един портокал осигурява на организма повече от 100% от препоръчителната дневна доза витамин С и други хранителни вещества. Освен това портокалите съдържат фолиева киселина и витамин В, фибри и калий, които спомагат за поддържането на сърцето здраво. Балансираната консумация на цитрусови плодове ще ви предпази от настинки и грип през зимата.

Сладки картофи

Сладките картофи са много питателни и са чудесна храна, която да включите в зимното си меню, тъй като осигуряват на тялото ви топлина. Те са добър източник на фибри и въглехидрати, витамин А, С и дори на минерали като манган и мед. Те могат да се консумират варени, печени или дори в супи.

Спанак

Спанакът е най-добре да се консумира през зимата, тъй като е богат на антиоксиданти. Антиоксидантите ви дават енергия и предпазват от зимния блус. Освен това спанакът е добър източник на желязо и калций. Включете го в супи, ястия и дори в сокове!

altПуешко месо

Пуешкото месо е отлична храна за зимни ястия. То е постно, съдържа много протеини и е с ниско съдържание на калории. В супи или сандвичи пуешкото месо е винаги също толкова вкусно.









 


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: